Coffee with God

Ako čítam/študujem Bibliu ???

októbra 14, 2018 Lucy's lifestyle 0 Comments


Ahojte !
Na blogu sa o tom síce veľmi nezmieňujem, ale rada čítam Bibliu. Prednedávnom som sa rozhodla, že sa štúdiu Biblie budem venovať viac a prečítam ju celú. Rada sa dozvedám, čo mi cez ňu chcel Boh povedať. Učí ma, ako sa mám správať, či ako sa mám zachovať v rôznych situáciách. Tak sa poďme spoločne pozrieť, ako ju študujem ja.

Dopredu chcem ale upozorniť, že neexistujú nijaké pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť a toto sú iba moje osobné tipy. Každému vyhovuje niečo iné. 


Ja osobne mám svoj čas a miesto, kde a kedy mi vyhovuje čítať Bibliu. Bibliu začínam čítať každý večer po ôsmej za mojím pracovným stolom, a keď mi je zima, alebo ma začne bolieť chrbát :) presuniem sa do postele. 
Aj vám odporúčam nájsť miesto a čas, kde a kedy sa vám bude dobre čítať. (asi by bolo lepšie, ak tam nebude veľmi rušno, aby vás nikto nevyrušoval)

Ďalej milujem zvýrazňovanie veršíkov, poprípade celých pasáží, ktoré ma nejakým spôsobom zaujali. Môj tip pre vás je si kúpiť suché zvýrazňovače, ktoré rada používam aj ja, pretože sa vám nestane, že by to premočilo celú stranu, ale pri tomto je to len o preferenciách každého jedného. Poznám aj ľudí, ktorí si nezvýrazňujú vôbec.
Ďalšia rada je si rozdeliť farby podľa významov veršíkov. Ja mám 5 farieb a každá pre mňa znamená niečo iné :
Ružová - láska, blížny, srdce
Oranžová - milosrdenstvo, dobro, večný život, viera
Žltá - Boh
Zelená - múdrosť
Modrá - hriech, zlo, nerob to


Prvé, s čím čítanie začínam, je výber knihy (časti Biblie). Ja to mám jednoduchšie, lebo si robím plány v aplikácii Youversion a každý deň mám teda už vopred určené plány. Teraz si robím nový zákon za 60 dní aj s mojou kamarátkou. Najlepšie na tom je, že sa vždy o tom môžeme porozprávať a hovoríme si, čo nás zaujalo, ale niektoré, vlastne všetky ostatné, si robím sama. Napr.: Starý zákon za 365 dní.
Taktiež milujem aj rôzne iné plány, ktoré majú vyslovene svoju tému napr.: Smrť, Love, Oblečenie, Randenie, Tlak okolia, Ohováranie, School days, Hope for kids when school is hard,...
Niektoré plány čítam v slovenčine, ale oveľa viac ich je v anglickom preklade, takže často čítam tie. 

Ak ma pri čítaní zaujme nejaký veršík zvýrazním si ho a na malý lepivý papierik si napíšem, čo mi hovorí. A pokiaľ si ho chcem zapamätať, alebo ma oslovil až veľmi, tak si ho na ten papierik aj prepíšem.

Ak niečomu nerozumiem, alebo to potrebujem vysvetliť, rada sa pýtam. Preto je podľa mňa super si robiť plány s niekým, alebo mať niekoho, kto vám poradí. Ja väčšinou idem za mamičkou, lebo je vždy na blízku a rada mi pomôže, väčšinou :).
Nebojte sa pýtať, nie je na tom nič zlé.

Skúste tiež chodiť na rôzne stretká, kde sa Biblia rozoberá. Určite sa nejaké vo vašom okolí pravidelne uskutočňujú. Ja vždy v Písme potom nájdem niečo, čo som si pred tým nevšimla, alebo sa na to pozriem z inej strany.

Pokiaľ ale s čítaním Biblie len začínate, odporúčam vám si ako prvý vybrať nový zákon, v ktorom je zachytený Ježišov život.

Dúfam, že som vám týmto článkom nejako pomohla a niektoré tipy aj vy aplikujete do vášho študovania Biblie. 
Ak by sme sa chceli podeliť o váš spôsob čítania Biblie, alebo o to, čo vás zaujalo a začnete to aplikovať, tak sa môžete rozpísať v komentároch. Ja si to vždy rada prečítam.


Lucy


0 komentářů:

čo na srdci, to na blogu

Používa službu Blogger.

Contact

A blog created by

This is a static content section widget. It is a handy way to show additional content at the widgetized page. The static content section widget outputs the contents of a selected static page. You can use as many instances of the static content section widget you wish, to create the ideal page structure.


About Me

Lucy's Lifestyle

čo na srdci, to na blogu